Когато през 2004 г. ЧЕЗ стъпиха в България, едва ли са

...
Когато през 2004 г. ЧЕЗ стъпиха в България, едва ли са
Коментари Харесай

Патилата на ЧЕЗ в царството на Кой

Когато през 2004 година ЧЕЗ стъпиха в България, едва ли са подозирали какво ги чака. Днес са в капан, от който не могат да се откопчат. Вече трета година чешката компания безрезултатно пробва да се отърве от активите си у нас. Само преди дни катастрофира и новият им опит да намерят покупател. Трудно е в държавата на Кой, в която политици - и зад кадър, и напълно очевидно -  подреждат на " самостоятелните "  институции кой бизнес би трябвало да бъде ухажван и улесняван и кой мачкан. Патилата на ЧЕЗ изясняват за какво у нас няма опашка от чуждестранни инвеститори. Ниските налози и евтиният труд не могат да компенсират неуважението към закона и двойната политупотреба на държавните органи като бухалки в едни случаи и като прислуга на " обръчите " в други обстановки.    

 

През годините ЧЕЗ отнесе доста рецензии

 

- за високите сметки и огромните разноски, за изнасянето на услуги към други компании и за бавната рационализация на мрежата. Политиците грубиянски се месеха в делата на задграничния вложител и единствено допълнително влошаваха нещата. Докато държеше 33% от акциите в електромрежата на Западна България, държавата спускаше в управителните органи на ЧЕЗ странни назначения - като аления народен представител Антон Кутев, изкуствовед по обучение, и като Димитър Стефанов, по прякор Каратиста, съучастник на Румен Николов (известен и като Пашата), бивш съучастник на бъдещия тогава министър председател Бойко Борисов. През 2013 година стана фалът с натрупването на високи зимни сметки, а последвалите протести принудиха премиера Борисов под паника да хвърли оставка, обвинявайки ЧЕЗ в завера срещу властта.  И преди, и след това се редуваха одити, инспекции, прокурорски нападения с тършуване в офиси и компютри, закани за лишаване на лицензи (в интерес на истината обекти на специфичен държавен интерес бяха и другите две ЕРП-та). Спорът с КЕВР за цените на тока с годините ставаше все по-мъчителен.

 

Но когато задграничният вложител изиска да си тръгне, удари на камък

 

В първия си опит да се  отърве от активите си у нас пражката CEZ хареса енергийния търговец " Фючър Енерджи ". Но кандидат-купувачът внезапно се оказа във банкрут. Чехите продължиха сгледата и най-неочаквано харесаха Гинка Върбакова от Пазарджик. Новината, че дребосъкът " Инерком " е определеният, взриви България, а въпросът " Кой стои зад Гинка " настойчиво се закотви в медиите. Покровителите на Върбакова не чакаха подобен отпор. Острите критики и

 

" витаещите " подозрения паникьосаха властта

 

Премиерът Борисов първо разгласи, че няма нищо общо със договорката и не може да се бърка на ЧЕЗ, после заприказва за национализация. Министър Теменужка Петкова патетично метна оставка (защото се разбра, че се познавала с Върбакова). Премиерът не я одобри. Сделката заседна в Комисията за защита на конкуренцията, която застина в очакване на директиви. Докато настойниците на Гинка се чудеха какво да вършат, мнозинството в Народното събрание услужливо им завоюва време - сътвори анкетна комисия, която сякаш да проверява от кое място е " зестрата " на " Инерком ". Депутатите по този начин и не откриха отговор на въпроса " Кой назначи Гинка за покупател ". Нито един държавен орган, включително ДАНС и финансовият контрол, не показа терзание, че " цаца " с неразбираеми капитали е зинала да погълне енергиен " кит ". А тъй като от Прага все долитаха тревожни вести за неразбираеми капитали зад сделката и публичните безредици у нас не стихваха, Комисия за защита на конкуренцията получи задача да " отсвири " любезно г-жа Върбакова. Така комисията роди смехотворното пояснение, че ще се роди рискова пазарна фурия, в случай че " Инерком " добави няколко дребни фотоволтаика към мощта на ЧЕЗ.

" Инерком " затъна в правосъдни борби, Върбакова май се оказа използвана и изоставена от настойниците си, а чехите взеха решение да не губят повече време и пари и да потърсят различен покупател. През юни се стопираха на " Еврохолд " -  финансов колос с дълга история, който сподели сериозен подход към договорката, назначи си плеяда енергийни специалисти за съветници, създаде и показа с публиката проектите си за бъдещето, разгласи по какъв начин ще финансира придобивката. Този път обществото бе готово да преглътне кандидата, само че политико-икономическите кръгове около Движение за права и свободи - не.

„ Ние считаме, че тази договорка се реализира в тежка корупционна тишина ", упрекна депутатът Йордан Цонев. Медиите на Делян Пеевски също нападнаха  и " разобличиха " боса на „ Еврохолд “ Асен Христов, че е близък с някогашния втори човек в ГЕРБ Цветан Цветанов, като пуснаха фотография на двамата от някакъв маратон.

" Продажбата на най-големия електроенергиен разпределител, от което зависи цената на тока за българските жители и бизнеса, а също и националната сигурност, не може да се реализира по подобен метод ", обясни Йордан Цонев, като уточни " способените органи ", които би трябвало да се задействат немедленно - КЕВР, КФН и Комисия за защита на конкуренцията. 

 

И виновните органи се задействаха

 

Комисия за защита на конкуренцията откри теле под вола и забрани на " Еврохолд " да купи ЧЕЗ-ките активи - щяло да навреди на пазара на енергийни застраховки. За разлика от " мекия отвод " на  " Инерком " в този момент в решението бяха цитирани становища на ДАНС и КФН, сеещи подозрения във финансовата непоклатимост на кандидат-купувача и в способността му да ръководи електроенергийна инфраструктура.

Още след изявлението за " корупционната тишина "  шефът на " Еврохолд " Асен Христов помоли политиците да си мерят приказките и подсети КФН, че трябва да глоби всеки, който си разрешава „ черни “ мнения по адрес на компания с над 8000 акционери и търгувана на борсата. КФН пропусна това около ушите си.

След като Комисия за защита на конкуренцията даде първи сигнали, че може да постави кол в колелата на " Еврохолд ", Христов направи " недипломатични " мнения, показвайки, че знае много за задкулисието. Сили извън пречат, неуспехът на покупко-продажбата би бил изменничество на националните ползи, каза той, когато регулаторът разгласи, че стартира изчерпателен разбор. Обикновено такива изследвания лишават до 4 месеца, само че Комисия за защита на конкуренцията изведнъж форсира работата и вдигна  " червен картон " на договорката.

" Еврохолд " отвърна със жлъч на отхвърли - благодари на комисията, че по този начин високо прави оценка финансовата мощ на холдинга. Чехите пък съобщиха, че ще апелират решението на Комисия за защита на конкуренцията и че обмислят да си защитят правата в интернационален арбитраж. ЧЕЗ към този момент води сходно дело против България - за враждебно отношение към задграничен вложител. Искът е за стотици милиони евро. 

Всички събития дотук пораждат черни мисли и паники. Изглежда,

 

като че ли някакви зли сили се боричкат в тъмното за власт

 

в енергетиката, а " самостоятелните "  институции се снишават. Подобен конфликт на ползи докара преди години до сгромолясването на КТБ. В битката за бизнеса на ЧЕЗ засега победители няма.

Още преди отхвърли на Комисия за защита на конкуренцията чехите обявиха, че в случай че и този път " без забележима причина българските управляващи блокират договорката ", няма да трошат повече време и пари и ще си запазят активите. Това прозвуча като: " Писна ни да ни разиграват и да ни извиват ръцете ".

Но дали патилата на ЧЕЗ ще спрат дотук? Няма ли да последват офанзиви срещу чехите, с цел да бъдат уверени да трансферират активите си на " верния " претендент и на " вярна " цена? Четата на прокурора Иван Гешев може да връхлети и да извади изобличаващи записи. КЕВР може да вгорчи битието на ЧЕЗ сдруженията у нас - и с ценова преса, и с енергийни инспекции. Държавните ревизори от организацията за финансов надзор могат да се заровят в счетоводството и докладите на ЧЕЗ групата. А както е известно, " който търси, ще откри ". Национална агенция за приходите и ДАНС също могат да се втренчат...

Дали пък Асен Христов няма да се окаже прав, че провалът на договорката е равностоен на национално изменничество?  

Представете си следния сюжет: ЧЕЗ остават в България. Понеже имат да избиват разноски, стартират да желаят от КЕВР повдигане на цените. КЕВР им позволява, токът за Западна България нараства доста, потребителите се изнервят и излизат на улицата... Има и различен вероятен сюжет - КЕВР не разрешава фрапантно повдигане на цените, ЧЕЗ афишира, че това я затруднява финансово и че изпада в неплатежоспособност. Досега в България не се е случвало притежател на електрическа мрежа да банкрутира. Но може да стане и би било с резултата на енергийно КТБ.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР